Страсна п'ятниця
09.04.2015 10:11:38
коротке посилання: http://mistecko.ck.ua/?id38

Страсна п'ятниця - найскорботніший день, день трауру. Цього дня Ісус був переданий іудейським властям, здійснив хресний хід на Голгофу, був розіп'ятий і помер. Увечері Великого Четверга відбувається тривале богослужіння, під час якого всі стоять в храмі із запаленими свічками . Це Послідування 12-ти Євангелій. У храмі читають послідовно дванадцять уривків з Євангелія, присвячених Стражданням Христа.

Прощальна бесіда Христа з учнями, скорботне моління в Гетсиманському саду, зрада Іуди і віддання в руки воїнів, суд синедріону, розмова з Пілатом і знущання Ірода - про все це чують присутні в храмі зі скорботного євангельського оповідання.

Страсну п'ятницю особливо шанували в народі. Вона передувала Великій Суботі, коли прийнято було заклинати ранки. Увесь Страсний тиждень, по язичницької традиції, на високих пагорбах палили багаття на честь бога вогню Перуна. Хлопці та дівчата із запаленими скіпами в руках, а деякі - з мітлами, батогами, починали з дикими криками верхи на конях скакати по селу з одного кінця в інший: вважалося, що це має відлякати злих духів.

Існував на Русі звичай, подекуди утримався досі, не гасити свічки, з якими стояли під час 12-ти Євангелій, а постаратися донести їх до будинку і поставити палаючими перед домашніми іконами. Навіть зараз увечері у Великий четвер можна бачити вогненні струмочки від палаючих свічок, які православні парафіяни несуть із храму додому.

У Велику П'ятницю в Православній Церкві здійснюють три богослужіння. Вранці служать Годинники, за якими знову читають Євангеліє про Страсті Христові, в середині дня здійснюють вечірню з чином виносу Плащаниці, а ввечері - утреню Великої Суботи (доба за церковним календарем починається з вечора) з чином поховання Плащаниці.

Велика П'ятниця - день особливо суворого посту. Є благочестива традиція не куштувати у Велику П'ятницю ніякої їжі до закінчення чину виносу Плащаниці (тобто приблизно до трьох годин пополудні), а потім приймати в їжу тільки хліб і воду.

Вдень на чині виносу Плащаниці читається канон "Плач Божої Матері". Вечірнє богослужіння має заупокійний характер. Це поховання Самого Христа. Як на відспівуванні, усі в храмі стоять із запаленими свічками. У Страсну п'ятницю віруючі дотримуються найсуворішого посту в році. За церковним статутом сьогодні не дозволяється їсти нічого, крім хліба і води. Але і це можна куштувати тільки після виносу плащаниці.

У дні Великодня не беруть солі, щоб руки не потіли, дівчата стають на сокиру, щоб стати міцними. Всі любовні прикмети на Великдень збуваються особливо вірно. Якщо дівчина вдариться ліктем, то її згадує милий. Якщо в супі попадеться муха або тарган - чекай побачення. Губа засвербить - не минути поцілунків, якщо брова - кланятися дівчині з милим.

Якщо на Страсну п'ятницю похмуро, то хліб буде з бур'яном. Якщо сонячно - пшениця буде зерниста.

Вважається, що петрушка - трава провісників, приносить плодючість, любов і пристрасть. Вона також гарна захисниця! Лялька або мішечок, заповнений петрушкою,-м'який, але дуже сильний засіб проти фізіологічного або психологічного тиску на людину. Садіть її в Страсну п'ятницю.

Простий спосіб визначення «намовлення» речей у квартирі: у Страсну п'ятницю йдете до церкви і берете недогорілу свічку, яка була у вас в руках під час служби. У квартирі її запалюєте і йдете по кімнатах. Там, де вона затріщить, знаходиться зіпсута річ.

Якщо підстригати нігті в страсну п'ятницю, це допомагає від зубного болю (правда, існували й інші повір'я: підрізання нігтів в страсну п'ятницю приносить нещастя. Або ще: у сні дівчині з'явиться майбутній наречений. Головним християнським обрядом у страсну п'ятницю є винесення плащаниці. Плащаниця

символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з Хреста.

Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, як дослідили учені, шляхом великого випромінювання.

Читайте також:
Тут живе собака!
Матрац на дорозі
Гаманець у «Візиті»
Страсна п'ятниця
12 квітня - Воскресіння Христове!
Грім - на тепле літо
У Явдохи сила – поділ замочила
"Вбиває не мобілізація, вбиває байдужість"
Runcible - круглий дерев'яний смартфон на FirefoxOS
В Італії збудували дзеркальний будинок