Щоб пам`ятали…
29.08.2017 20:58:53
коротке посилання: http://mistecko.ck.ua/?id497

Люди, хто проходить мимо, зупиніться,

До споруди тої підійдіть, уважно придивіться,

Що зображено на ній.

Якщо можете, перехрестіться,

Якщо квітка є, покладіть під ноги.

Утріть сльозу, бо сказати щось

Більш немає змоги, -

ці слова з власного вірша має намір установити на табличці поруч з братською могилою померлих від голоду у 1932-33 роках 79-річна катеринопільчанка Марія Волотовська. Учора на Куликівському кладовищі на цьому місці відкрили пам`ятник.

Більше двох років Марія Іванівна збирала історичні відомості про це поховання. Так вже сталося, що з часів геноциду воно обростало непролазними хащами, а про те, що під ними покояться невинно убієнні сталінським режимом, уже мало хто знав із сучасників.

- Моя мама колись розповідала, що повз цю могилу вони з татом ходили у комуну на роботу, - розповідає Марія Волотовська. – Згадувала, як звозили замучених голодом катеринопільчан, особливо їй запам`яталося, як везли на возі одну жінку, а коса її з того воза теліпалася… Розказала, як могилу віднайти. Десятки років тут не було навіть насипано землі, залишилася заглибина розміром десь 4 на 10 метрів. Трохи вбік – старе Куликівське кладовище.

Перш ніж добитися створення пам`ятника, Марія Волотовська довгий час опитувала старожилів, збирала їхні свідчення. Від стареньких людей довідалася, що один чоловік, опритомнівши, виліз із тої ями, поїв колосків, бо недалеко було поле, і вижив, доживши до глибокої старості.

Усі ці люди підтвердили, що дійсно у страшні роки голодомору сюди звозили померлих від голоду і навіть ще живих, які подавали слабкі ознаки життя. Але в радянські часи говорити про це було заборонено. І страшне місце обростало чагарниками, але забути про нього очевидці не змогли до кінця своїх днів.

- Не було такого двору, де я б не заходила до стареньких людей і не розпитувала про ті страшні події, - продовжує Марія Іванівна. – Це стало справою мого життя. Потрібно було впорядкувати могилу, встановити пам`ятник, аби про це поховання знали і пам`ятали нащадки. Приїжджала сюди з керівниками району і селища, вони допомагали, чим могли. Збирала з людей гроші, на які придбала бензопилу, сікатори, аби повирізати кущі і дерева. Знайшовся і чоловік, який знає роботу цвинтарного працівника. Але на виготовлення пам`ятника коштів не було.

Тоді Марія Волотовська разом з катеринопільчанками Галиною Коріненко та Наталею Лановенко прийшли на прийом до депутата Черкаської обласної ради Олександра Коваленка.

- Олександр Анатолійович не відмовив, пообіцяв допомогти коштами і слова дотримав, за що йому велика вдячність. – розповідає Марія Іванівна. – Нераз побував на місці захоронення. Кошти на пам`ятник надав у повному обсязі, сам особисто контролював його виготовлення, надавав бригаду для встановлення. Тому на відкритті Олександрові Коваленку було доручено почесну місію перерізати символічну стрічку. Адже в тому, що в Катеринополі нарешті впорядкували цю могилу - заслуга саме Олександра Анатолійовича.

Цими днями місце останнього спочинку померлих у часи голодомору 1932-33 рр. планують освятити. Панахиду відправить настоятель Катеринопільської СвятоМихайлівської церкви о. Віктор Криванич.

- Коли вперше побував на місці захоронення, на мене справив гнітюче враження той факт, що ми стільки років нічого про це не знали, - каже депутат обласної ради Олександр Коваленко. – Непросто було на тій галявині розгледіти могилу, адже це була просто широка заглибина в землі, поросла травою. Виявляється, тут поховано більше двохсот людей, що десятиліттями намагалися приховати. Приєднатися до святої справи увіковічнення пам`яті про невинно заморених голодом наших односельців – це не лише мій депутатський обов`язок, але й чисто людський.

Читайте також:
Іван Гегедош відбирає земельну ділянку у пасічника?
«Урожай» сіє медовий соняшник
Шкода, не було там «Курочки Ряби»
Випуск у Мокрокалигірському БРЦПО: щороку, ніби вперше
День медика – з виїздом на природу
Безкоштовна стоматологія - ще цілий тиждень
Катеринопільські вчителі на екскурсії в «Софіївці»
Дякуємо за подорож по Черкаському зоопарку!
Два крила Дар`ї Дейнеги
Увага! Увага! Шановні катеринопільці!