Боротьба за землю: аграрії перемагають корупцію
05.03.2018 12:18:55
коротке посилання: http://mistecko.ck.ua/?id547

Минулого тижня на сесії Черкаської обласної ради депутати, можна сказати, з третьої спроби нарешті зважилися кинути виклик земельній корупції. 53 обранці з 55 присутніх проголосували за справедливі вимоги аграріїв, громадян України, учасників АТО і звернулись до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, в.о. голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександра Колотіліна та Генеральної прокуратури з проханням звільнити керівника Держгеокадастру в Черкаській області Ольгу Залогу з займаної посади. Як висловлюються у мережі «Фейсбук» аграрії, вони раді, що депутати повернулися лицем до народу і дякують їм за прийняте рішення.

Протестні настрої, започатковані на Маньківщині, переросли у потужну бунтівну акцію на обласному та всеукраїнському рівні. Так сталося, що надихнув на такі сміливі дії і аграріїв, і всю обласну раду депутат Черкаської обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександр Коваленко. З приводу цих резонансних подій Олександр Анатолійович відповідає на запитання журналістів.

- Напевне, вперше за роки незалежності в такій відкритій формі було оголошено про недовіру чиновникам вітчизняного Держгеокадастру. Раніше про корупційність «земельників» могли говорити стиха, сьогодні їм відкрито кинуто виклик. Що стало останньою краплею в чаші терпіння?

- Почастішали випадки, коли без погодження із місцевими радами у Маньківському, Лисянському та інших районах земельні ділянки надаються у власність громадянам, які не є жителями сіл. У той же час навіть АТОвцям із цих сіл земля не виділяється. Терпець увірвався, коли ФГ «Білецьке», що орендувало земельну ділянку на Маньківщині, не змогло продовжити оренду, Власник фермерського господарства Григорій Білецький ніби став заручником ситуації. У 2009 році він отримав землю, яка, по-суті, була «смітником». Він розорав і почав обробляти цю землю. Після того, як у 2014 році у фермера закінчився договір оренди на ділянку, він намагався його продовжити. Але – безрезультатно. Весь час держгеокадастру бракувало якихось папірців. Згодом ділянку було виставлено на аукціон. Білецького з якихось не зовсім зрозумілих причин до торгів не допустили. Біда в тому, що ця ситуація аналогічна для багатьох фермерів. Це переросло у відкритий спротив.

- Саме фракція «ЧЕРКАЩАНИ» мала сміливість уголос озвучити основну вимогу до Держгеокадастру.

- Так, бо в багатьох районах чисельні порушення «земельників» стали предметом обговорення на сесіях райрад. Ми почали вимагати від Верховної Ради внесення змін у законодавство та негайну передачу земель у власність громад, від прокуратури – перевірити діяльність цього органу та конкретні випадки неправомірної передачі земель у власність. Ми вважаємо, що це не що інше як прояви корупції. Також поставили питання руба про звільнення голови черкаського управління Держгеокадастру Ольги Залоги із займаної посади.

- Пізніше Ольгу Володимирівну депутати назвуть «земельною» королевою і проголосують за її відставку.

- Безумовно, ми не збиралися в черговий раз закривати очі на свавілля Держгеокадастру. Тому наші протестні акції, започатковані маньківчанами, посилювалися і були спрямовані на припинення цього свавілля. Ми бачили, що протистояння загострюється і шляху назад нема. Депутатська фракція ВО «ЧЕРКАЩАНИ» ініціювала на розгляд чергової сесії облради «Звернення депутатів Черкаської обласної ради до голови Верховної Ради України А.В Парубія». Але «закулісся» втрутилося в перебіг подій і наші ініціативи спочатку не знайшли підтримки в інших фракцій. Тому й не відбулася позачергова сесії обласної ради, на розгляд якої виносилось питання про недовіру керівнику Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ользі Залозі. Тоді за дорученням голови облдержадміністрації було створено обласний штаб щодо розв’язання «земельних» конфліктів.

- У цей час Черкаський Держгеокадастр також не сидів склавши руки. «Земельники» також перейшли у наступ. На бунтівній Маньківщині Ольга Залога запустила «бумеранг репресій» у вигляді проведення «безпристрасних» перевірок.

- Так, здавалося б, крига скресла, аграріїв почули і все буде приведено в правове поле. Одначе оптимістичним сподіванням не судилося матеріалізуватися. Чиновники так і не відмовилися від старих схем. Зокрема, на сусідній Лисянщині з їх подачі підставним жителям Львівської області передано шмат ріллі. А от щодо ініціаторів заворушень, то авторитетні інспектори мали викрити злісні порушення щодо земельного законодавства в ТОВ «Дзензелівське», СФГ «Шевченка», «Білецького» та інших. Одначе на заваді «засланих козачків» стала згуртована громада фермерів і не лише Маньківського, але Уманського, Тальнівського, Катеринопільського, Лисянського, Шполянського, Городищенського районів. На пропозицію координатора заходу Миколи Северина та вимогу майже півтисячного віче, котре відбулося 21 лютого на головному майдані Маньківки, заслухано роз’яснення керівника групи щодо мети та завдань перевірки. Загальні тези та окозамилююче трактування позиції інспектора викликали невдоволення загалу.

- Судячи з усього, перевіряючий повернувся до Черкас ні з чим…

- Атож. За одностайним рішенням учасники мітингу настійливо «рекомендували» інспектору відбути до Черкас, а для очільниці головного управління чиновнику вручили пакет документів з переліком порушень по Лисянському району. Також аграрії прийняли рішення про направлення делегацій з районів на чергову сесію обласної ради задля змушення піти у відставку керівника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ольги Залоги.

- Маємо надію, що обласного інспектора Держгеокаластру не побили?

- Звісно, ні. Але мирну акцію селян Ольга Володимирівна розцінила, щонайменше, як бунт та наругу над інспекторами. Вже до вечора 21 лютого до правоохоронних органів держгеокадастрівці звернулися із заявам щодо насильницьких дій, знищення офіційних документів, а до регіональних ЗМІ направили обурливі публікації, в котрих розвінчувалося містечкове бунтарство, невігластво…

- І тільки чергова сесія Черкаської обласної ради, яка відбулася 2 березня, трохи вгамувала пристрасті. Чому, зрештою, більшість депутатських фракції, які спочатку боялися ставати на сторону «ЧЕРКАЩАН», підтримали їх позицію?

- Бо їм свавілля «земельників» також добре накипіло. А після сесії дуже дякували нам, що ми вступили в цю боротьбу і зуміли перемогти. Адже саме з подачі депутатської фракції ВО «ЧЕРКАЩАНИ» майже одностайно прийняли Звернення до голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Генерального прокурора та керівника Держгеокадастру щодо підтримки законопроекту про передачу земель державної власності у власність громад, а також звільнення очільниці Держгеокадастру в Черкаській області О.В. Залоги.

- Не обійшлося без курйозів у вигляді зіпсованої електронної системи…

- Завдячуючи коородинаторам ВО «ЧЕРКАЩАНИ» в районах стати свідками прийняття доленосного рішення змогли близько 900 аграріїв майже з усіх районів Черкащини. Народні обранці, котрі 2 березня поспішали до сесійної зали, мали можливість долучитися до заяв та вимог мітингарів. Попри усілякі заходи безпеки (кілька десятків поліцейських, міношукачі і таке інше), бажаючим дозволили також потрапити до залу засідань. Опісля майже півторагодинної «розминки-дискусії» депутати взялися затвердити порядок денний. І трапилося непередбачуване … вийшла з ладу система «Рада» !!! До честі, голова обласної ради Олександр Вельбівець, неухильно дотримуючись Регламенту представницького органу, успішно вирішив форс-мажорну проблему.

- Депутати виявили свідомість, а яку роль у подоланні цих корупційних схем відіграли голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко та голова Черкаської обласної ради Олександр Вельбівець?

- Депутати відкрито говорили з трибуни про таксу відкатів за переоформлення документів на оренду земель, про які не знає хіба що глухий, а не говорить тільки німий. Увесь депутатський корпус висловив сподівання на тверду позицію гаранта Конституції на Черкащині, голови облдержадміністрації Юрія Ткаченка. Підтвердженням цьому став той факт, що вся фракції БПП проголосувала за звернення «ЧЕРКАЩАН». Окремо хочу сказати про голову Черкаської обласної ради Олександра Вельбівця. Олександр Іванович від самого початку підтримав аграріїв і сміливо вів нас до перемоги.

- Чи можна рішення обласних депутатів вважати повною перемогою? Які ще можуть бути «підводні течії»?

- Наше звернення щодо проведення комплексної перевірки діяльності ГУ Держгеокадастру в Черкаській області, скасування незаконних розпорядчих документів, звільнення з посади керівниці землевпорядної установи Ольги Залоги отримає голова Верховної Ради України, Прем’єр-міністр України, Генпрокуратура та Держгеокадастр України. За це проголосували майже всі присутні в залі депутати. Прийняте рішення сесія зустріла оплесками. Ми це зробили і доведемо до кінця.

Читайте також:
Дві відпустки для одного конфлікту
Дехто – за гроші, «Урожай» - безкоштовно
Зробив добро – відійди на безпечну відстань
Хороший був млин, міг би стати музеєм…
У селищній раді роздули штат, як в ОТГ
Тальнівський мер просив 125-% надбавку до своєї зарплати
Міська рада обирає «позицію страуса»?
«Понти взяли верх і в Тальному поставили десяток урн...»
З новорічними подарунками – до дітей
Мобільний телефон – подарунок на Новий рік