В основу розвитку демократії закладений механізм безпосереднього впливу кожного жителя Містечка на місцеву владу. Всі прийняті рішення мають бути принаймі погоджені чи обговорені через уповноважених представників – місцевих депутатів.

До сьогоднішнього дня питання виконання місцевого бюджету було закрито завісою бюрократичної системи. Відтепер у Містечку можна безперешкодно побачити всі доходи і видатки бюджету, проаналізувати його структуру, тенденцію, всі деталі.

Отже, заходимо на сайт «openbudget», вибираємо в меню «Місцеві бюджети», область та населений пункт своєї об’єднаної територіальної громади чи районний бюджет (для прикладу вибираємо типову громаду маленького містечка).

Перше, на що слід звернути увагу – це виконання бюджету по запланованих показникам. На скільки доходи перевищили очікування і на скільки виконані заплановані роботи чи освоєно коштів.

Достатньо розгорнуту картину по Містечку можна побачити через меню доходи та видатки. Там можна побачити детальний розріз надходжень всіх податків, неподаткових надходжень, дотації, субвенції, цільові фонди. Видатки також можна побачити в розрізі програмної, економічної та функціональної класифікації. Виконання до уточненого річного кошторису відображено в відсотках, тобто легко проаналізувати всі заплановані і проведені роботи.

Даний ресурс дозволить громаді Містечка контролювати місцеві фінанси. Для повного завершення розповіді рекомендуємо почитати статтю про бюджет участі громади в розподілі коштів та систему «Прозоро» щодо запланованих бюджетних закупівель.